Ce este Campeonato Brasileiro Série A?

Î: Ce este Campeonato Brasileiro Série A?

R: Campeonato Brasileiro Série A este cel mai înalt nivel al fotbalului profesionist din Brazilia.

Î: Cine a câștigat Campeonato Brasileiro Série A din 2014?

R: Cruzeiro a câștigat Campeonato Brasileiro Série A 2014 pentru a doua oară consecutiv și pentru a patra oară în total.

Î: A existat o pauză în campionat din cauza unui eveniment desfășurat în Brazilia?

R: Da, a existat o pauză între runda a noua și a zecea a campionatului din cauza Cupei Mondiale FIFA 2014, care a avut loc în Brazilia.

Î: Când a preluat Cruzeiro conducerea și a câștigat titlul?

R: Cruzeiro a preluat conducerea în runda a șasea și a câștigat titlul după o victorie cu 2-1 în fața celor de la Goiás pe stadionul Mineirão, în runda a 36-a.

Î: Ce echipă a retrogradat după un egal 1-1 cu Flamengo?

R: Criciúma a retrogradat după o remiză 1-1 cu Flamengo, tot în runda 36.

Î: Cine a retrogradat după ce a pierdut cu 2-0 în fața lui Santos?

R: Botafogo a retrogradat după ce a pierdut cu 2-0 în fața lui Santos.

Î: Ce echipă și-a garantat supraviețuirea în prima divizie după ultima rundă de meciuri?

R: Palmeiras și-a garantat supraviețuirea în prima divizie după ce a obținut doar o remiză în ultimul său meci, cu Atlético Paranaense, în urma înfrângerilor concurentelor sale, Vitória și Bahia.