Floorball

Floorball este un sport de echipă de interior asemănător hocheiului. Floorball se joacă de obicei în săli de sport cu mingi mici de plastic și bețe speciale de hochei. În floorball, există practic cinci jucători cu bastoane și un portar, fără niciun echipament special. Portarul are doar un tricou și o cască specială. Floorball este foarte popular astăzi.

Floorball a fost inventat în SUA, dar a fost cel mai popular în Suedia începând cu anii 1970. Popularitatea sa s-a răspândit rapid în Finlanda și Elveția, dar cu reguli diferite. De exemplu, în Elveția, portarului i s-a permis să folosească un băț. În 1986, a fost înființată Federația Internațională de Floorball (IFF), iar regulile au devenit aceleași.

Floorball-ul se joacă într-o sală de sport pe o suprafață de 40x20 de metri delimitată de panouri înalte de 50 de centimetri. Formațiile sunt foarte asemănătoare cu hocheiul pe gheață. Ambele echipe joacă cu 3 atacanți, 2 apărători și un portar. Ele pot face schimb oricând doresc. Floorball se joacă de obicei 3x20 de minute cu pauze de 15 minute. Acesta este doar pentru bărbați și femei. În meciurile de juniori, timpul este diferit. Floorball-ul este un sport de contact, așa că jucătorii pot juca cu corpul lor, dar are limite. Portarul nu are voie să folosească o crosă, dar poate manevra mingea cu corpul. Jucătorii de câmp nu pot lovi mingea cu mâinile sau cu capul și nu pot sări. Portarul poate lovi mingea cu fiecare parte a corpului și o poate ține timp de 3 secunde. La floorball, un jucător poate fi exclus timp de 2 minute atunci când încalcă regulile.

În prezent, cele mai puternice ligi se află în Suedia, Finlanda, Elveția și Republica Cehă.

IFF organizează campionatele mondiale de floorball. În fiecare an, acestea se desfășoară într-o țară diferită și, de asemenea, se alternează între turneul masculin și cel feminin.

Întrebări și răspunsuri

Î: Ce este floorball?

R: Floorball este un sport de echipă în sală, asemănător cu hocheiul. Se joacă de obicei în săli de sport cu mingi mici de plastic și bețe speciale de hochei.

Î: Câți jucători sunt în fiecare echipă?

R: Fiecare echipă are cinci jucători cu bastoane și un portar, fără echipament special. Portarul are doar un tricou și o cască specială.

Î: Unde a fost inventat floorball-ul?

R: Floorball a fost inventat în SUA, dar a devenit cel mai popular în Suedia începând cu anii 1970. Popularitatea sa s-a răspândit rapid în Finlanda și Elveția, dar cu reguli diferite.

Î: Ce dimensiuni are suprafața de joc pentru floorball?

R: Suprafața de joc pentru floorball este de 40x20 de metri delimitată de panouri înalte de 50 de centimetri.

Î: Există reguli de contact în floorball?

R: Da, floorball-ul este un sport de contact, astfel încât jucătorii pot juca cu corpul, dar are limite. Portarul nu are voie să folosească o crosă, dar poate manevra mingea cu corpul. Jucătorii de câmp nu pot lovi mingea cu mâinile sau cu capul și nu pot sări. Portarul poate lovi mingea cu fiecare parte a corpului și o poate ține timp de 3 secunde. La floorball, un jucător poate fi exclus timp de 2 minute atunci când încalcă regulile.

Î: Ce țări au ligi puternice de floorball?

R: În prezent, cele mai puternice ligi se află în Suedia, Finlanda, Norvegia, Elveția și Republica Cehă.

Î: Organizează IFF campionate mondiale de floorball?

R: Da, IFF organizează campionate mondiale de floorball în fiecare an, care se desfășoară într-o țară diferită, alternând între turneele masculine și feminine.