Stanley Cup Playoffs | turneu eliminatoriu în Liga Națională de Hochei

Playoff-ul Cupei Stanley este un turneu eliminatoriu în Liga Națională de Hochei.

Pentru a câștiga Cupa Stanley, o echipă trebuie să câștige 16 meciuri din playoff, câte 4 în fiecare din cele 4 runde.

Playoff-ul are 4 runde. Fiecare rundă este o serie de cel mai bun din șapte meciuri. Acest lucru înseamnă că se joacă până la șapte meciuri până când o echipă câștigă 4 dintre ele. Primele trei runde decid ce echipă din fiecare conferință va trece în ultima rundă. Ultima rundă se numește finala Cupei Stanley. Câștigătorul acestui set de meciuri devine câștigătorul NHL și al Cupei Stanley.

Prima rundă a playoff-ului se numește sferturile de finală ale Conferinței. Sunt patru meciuri în fiecare conferință. Câștigătoarele din prima rundă avansează în runda a doua. Cea de-a treia rundă este finala conferințelor. Cele două echipe rămase în fiecare conferință (Conferința de Est și Conferința de Vest) joacă între ele. Campioanele conferințelor avansează în finala Cupei Stanley.

În primele trei runde, echipa cu cea mai bună clasare are avantajul terenului propriu. În finala Cupei Stanley, avantajul revine echipei cu cel mai bun record din sezonul regulat. Echipa care are avantajul terenului propriu găzduiește meciurile 1, 2, 5 și 7, în timp ce adversarul găzduiește meciurile 3, 4 și 6 (meciurile 5-7 se joacă "dacă este nevoie").

Spre deosebire de meciurile din sezonul regulat, care au un format modificat pentru meciurile de prelungiri (3 patinatori și un portar de fiecare parte), meciurile din playoff au echipe obișnuite (5 patinatori și un portar de fiecare parte) și toate se joacă în format de moarte subită.

Istoric

Înainte de sezonul 1993-94, stilul era complet diferit. Liga a fost împărțită în patru divizii, iar cele mai bune patru echipe din fiecare dintre divizii mergeau în playoff. De asemenea, în loc ca echipa de pe primul loc să joace cu echipa de pe locul 8 din conferință, echipa de pe primul loc a jucat cu echipa de pe locul 4 din fiecare divizie, iar echipa de pe locul 2 a jucat cu echipa de pe locul 3. În runda a doua, cele două echipe învingătoare din fiecare divizie se înfruntau pentru campionatul diviziei. Câștigătoarele diviziilor din fiecare conferință vor juca între ele în runda a treia pentru dreptul de a avansa în finala Cupei Stanley. Acest stil este încă folosit pentru desemnarea echipelor din playoff în Liga americană de hochei.

Întrebări și răspunsuri

Î: Ce reprezintă playoff-ul Cupei Stanley?

R: Playoff-ul Cupei Stanley este un turneu eliminatoriu în Liga Națională de Hochei. Pentru a câștiga Cupa Stanley, o echipă trebuie să câștige 16 meciuri din playoff, câte 4 în fiecare dintre cele 4 runde.

Î: Câte runde sunt în playoff?

R: Există patru runde în playoff. Fiecare rundă este o serie "cel mai bun din șapte", ceea ce înseamnă că se joacă până la șapte meciuri până când o echipă câștigă patru dintre ele.

Î: Cum se numește prima rundă a playoff-ului?

R: Prima rundă a playoff-ului se numește sferturile de finală ale conferințelor și constă în patru meciuri pentru fiecare conferință.

Î: Ce se întâmplă după ce se câștigă un meci în fiecare rundă?

R: După ce câștigă un meci în fiecare rundă, echipele avansează în runda următoare până când ajung fie în finala conferinței, fie în finala Cupei Stanley.

Î: Cine are avantajul terenului propriu în primele trei runde?

R: Pentru primele trei runde, echipa cu cea mai mare favorită are avantajul terenului propriu.

Î: Cine are avantajul terenului propriu pentru finala Cupei Stanley? R: În finala Cupei Stanley, avantajul revine echipei cu cel mai bun record din sezonul regulat.

Î: Cum funcționează prelungirile în timpul meciurilor din playoff comparativ cu cele din sezonul regulat? R: Spre deosebire de meciurile din sezonul regulat, care au un format modificat pentru prelungiri (3 patinatori și portar de fiecare parte), meciurile din playoff au echipe obișnuite (5 patinatori și portar de fiecare parte) și toate se joacă în format de moarte subită.