Test cricket | cel mai lung și mai vechi tip de cricket internațional

Test cricket este cel mai lung și mai vechi tip de cricket internațional. Primul meci test recunoscut oficial a avut loc în perioada 15-19 martie 1877 și s-a jucat între Anglia și Australia la Melbourne Cricket Ground, unde Australia a câștigat cu 45 de puncte.

Primele meciuri test au fost jucate de Anglia împotriva altor echipe din Imperiul Britanic. Primele meciuri test au avut loc în acești ani:

În cele din urmă, meciurile test s-au răspândit și în alte țări din întreaga lume. Mai târziu au apărut meciurile internaționale de o zi (ODI) și cele de 20 de zile (T20).

Meciurile test sunt o serie de meciuri de 5 zile. Punctajele celor două reprize ale fiecărei echipe sunt adunate pentru a obține numărul total de puncte. Echipa cu cele mai multe alergări câștigă meciul dacă cealaltă echipă și-a încheiat ambele reprize, iar dacă ambele echipe au un număr egal de alergări, se ajunge la egalitate; în caz contrar, se înregistrează o remiză.

Echipa australiană de cricket test în 1928  Zoom
Echipa australiană de cricket test în 1928

Lordul Hawke: un jucător de cricket englez de frunte în primii ani de activitate  Zoom

Follow-on

Follow-on este o regulă prin care echipa care bate în repriza a doua poate fi obligată să lovească din nou imediat după încheierea primei reprize. Follow-on poate fi impus de către echipa care a bătut în prima repriză doar dacă avansul ei din prima repriză este de cel puțin 200 de runde.

Plumb minim necesar

• Atunci când durata meciului test este de 3 sau 4 zile, avansul minim necesar pentru a impune continuarea este de 150 de runde.
  • Dacă durata meciului test este de 2 zile, avansul minim necesar pentru a impune continuarea este de 100 de runde.
  • În cazul în care meciul test se desfășoară într-o singură zi (extrem de rar), avansul minim se reduce la 75 de runde.

Test fără timp

Meciurile de test fără limită de timp sunt meciuri de test fără limită de zile de joc.

Întrebări și răspunsuri

Î: Ce este testul de cricket?

R: Test cricket este cel mai lung și mai vechi tip de cricket internațional. Acesta constă într-o serie de meciuri de 5 zile între două echipe, iar scorurile celor două reprize ale fiecărei echipe sunt adunate pentru a obține numărul total de run-uri. Echipa cu cele mai multe alergări câștigă meciul dacă cealaltă echipă și-a terminat ambele reprize, iar dacă ambele echipe au un număr egal de alergări, se ajunge la egalitate; în caz contrar, se înregistrează o remiză.

Î: Când a avut loc primul meci test recunoscut oficial?

R: Primul meci test recunoscut oficial a avut loc în perioada 15-19 martie 1877 și s-a disputat între Anglia și Australia la Melbourne Cricket Ground, unde Australia a câștigat cu 45 de puncte.

Î: Cu cine a jucat Anglia în primele meciuri test?

R: În primele meciuri test, Anglia a jucat împotriva altor echipe din Imperiul Britanic.

Î: Când s-au jucat pentru prima dată meciuri test în afara Marii Britanii?

R: Meciurile test s-au răspândit în cele din urmă și în alte țări din întreaga lume în anii următori.

Î: Ce tipuri de cricket internațional există în afară de cricketul test?

R: În afară de Test cricket, există și meciuri internaționale de o zi (ODI) și meciuri internaționale de 20 de zile (T20).

Î: Cât durează meciurile test?

R: Meciurile test durează 5 zile.

Î: Cum se stabilește cine câștigă un meci test?

R: Pentru a determina cine câștigă un meci test, scorurile celor două reprize ale fiecărei echipe sunt adunate pentru a afla numărul total de runde. Echipa cu cele mai multe alergări câștigă meciul dacă cealaltă echipă și-a terminat ambele reprize, existând egalitate dacă au un număr egal de alergări; în caz contrar, se înregistrează o remiză.