Meciul Chicago Bears-Arizona

Meciul Chicago Bears-Arizona Cardinals din 2006 a fost un meci de fotbal american între Chicago Bears și Arizona Cardinals în 2006. Meciul a fost difuzat la televiziune în cadrul emisiunii Monday Night Football. Meciul a avut loc pe University of Phoenix Stadium la 16 octombrie 2006. Urșii au învins pe Cardinals cu 24-23, după ce aceștia pierdeau la 20 de puncte. Fundașul lui Bears, Rex Grossman, a avut aruncările interceptate de apărarea lui Cardinals de 4 ori. În ciuda acestei probleme, Bears au reușit să se desprindă și să câștige în a doua repriză a meciului. Meciul a devenit celebru după ce antrenorul lui Cardinals, Dennis Green, s-a enervat foarte tare într-un interviu cu reporterii și este una dintre cele mai bune reveniri din istoria NFL.

Jocul

Cardinals au început în forță, Matt Leinart a dat 2 pase de eseu. Rex Grossman nu a fost la fel de bun, deoarece apărarea i-a luat mingea de 6 ori. Jocul Bears a revenit în al treilea sfert, deoarece kickerul Robbie Gould a marcat primele puncte ale Bears. Apărarea Bears a marcat de două ori, iar Bears a trecut în avantaj după ce debutantul Devin Hester a marcat touchdown-ul câștigător al meciului cu o întoarcere de 83 de yarzi. Cardinals au încercat să revină, dar kickerul lor Neil Rackers a ratat lovitura de pedeapsă.

Dennis Green

"

Urșii sunt ceea ce am crezut că sunt. Sunt ceea ce am crezut că sunt. Am jucat cu ei în presezon - cine naiba ia un al treilea meci din presezon ca pe un rahat? Prostii! Am jucat cu ei în al treilea meci - toată lumea a jucat trei sferturi - Bears sunt ceea ce credeam că sunt! De aceea am intrat pe teren. Dacă vreți să-i încoronați, atunci încoronați-i! Dar ei sunt cine am crezut că sunt! Și i-am lăsat să scape!

"

Jocul a atins un nou nivel de faimă pentru interviul de după meci. Antrenorul calm al echipei Cardinals, Dennis Green, a început să țipe și să se plângă cu vorbe urâte în timpul interviului, dar și să lovească microfonul. Interviul a devenit parte a unei reclame la bere anul următor.

După joc

După ce meciul s-a încheiat, Bears a avut 13-3 și a mers la Super Bowl XLI. Au pierdut în fața celor de la Indianapolis Colts cu 29-17. Grossman a fost eliberat ulterior și a ajuns să facă parte din Houston Texans și Washington Redskins.

Cardinals a ajuns la 5-11, iar Green a fost concediat și Ken Whisenhunt a devenit noul antrenor și a condus Arizona la Super Bowl XLIII, unde a pierdut în fața celor de la Pittsburgh Steelers cu 27-23. Leinart a fost apoi eliberat 2 ani mai târziu și s-a alăturat echipei Texans, iar din sezonul 2012 al NFL este încă la echipă.