2016 World Series

Seria Mondială 2016 a fost cea de-a 112-a ediție a World Series, meciul de campionat din Major League Baseball. S-a disputat între Chicago Cubs din Liga Națională și Cleveland Indians din Liga Americană. Cubs i-a învins pe Indians în șapte meciuri, după ce a fost condusă în serie cu trei meciuri la unu, și a câștigat primul titlu în World Series din 1908.

Indienii au câștigat primul meci cu o victorie cu 6-0, în care starterul indienilor, Corey Kluber, a aruncat șase reprize și mai mult. Cubs au egalat seria, câștigând cu 5-1. Apoi, seria s-a mutat pe terenul Wrigley pentru următoarele trei meciuri. Indienii au preluat un avantaj de trei meciuri la unu în serie după ce au câștigat meciurile 4 și 5, cu 1-0 și, respectiv, 7-2. Cubs, însă, au trimis seria înapoi în Cleveland, câștigând meciul 5 cu scorul de 3-2. Meciul 5 s-a remarcat prin faptul că Aroldis Chapman a aruncat 2 2/3 reprize fără goluri pentru a obține salvarea. Cubs va forța apoi meciul 7 cu o victorie zdrobitoare de 9-3 în meciul 6.

Meciul 7 va rămâne un clasic, cu comparații cu 1960, 1991 și 2001 în ceea ce privește intensitatea jocului. Dexter Fowler a început meciul cu un home run. Dar Indians vor egala în partea de jos a reprizei a treia. Cubs a luat apoi un avans de 5-1, dar apoi o eroare a lui David Ross urmată de un wild pitch le-a permis celor de la Indians să reducă avantajul la 5-3. Cu toate acestea, Ross a reușit un home run în partea de sus a reprizei a șasea, ceea ce a dus scorul la 6-3 pentru Cubs. În partea de jos a reprizei a opta, Brandon Guyer a redus avantajul la 6-4 cu o dublă care a marcat un punct. Apoi, Rajai Davis a egalat la 6-6 cu un home run de două puncte. După nouă reprize, a avut loc o întârziere din cauza ploii, care a durat 17 minute înainte de reluarea jocului. În partea de sus a reprizei a zecea, Cubs a restabilit egalitatea cu lovituri de RBI ale lui Ben Zobrist și Miguel Montero, ducând scorul la 8-6. În partea de jos a reprizei, Carl Edward Jr. i-a retras pe primii doi jucători, dar apoi l-a lăsat să intre pe Guyer și a permis o lovitură de departajare a lui Davis, scorul fiind 8-7. Mike Montgomery l-a retras apoi pe Michael Martinez pentru ultima eliminare. Cubs a câștigat astfel seria, punând capăt unei perioade de 108 ani de secetă de campionat.

Întrebări și răspunsuri

Î: Ce echipe au jucat în Seria Mondială din 2016?

R: Seria Mondială 2016 s-a jucat între Chicago Cubs din Liga Națională și Cleveland Indians din Liga Americană.

Î: Cât timp trecuse de când fiecare echipă nu mai câștigase un titlu în World Series?

R: Indians nu mai câștigase un titlu în World Series din 1948, iar Cubs avea cea mai lungă secetă din istoria sportului american, deoarece nu mai câștigase din 1908.

Î: Cine a câștigat primul meci al seriei?

R: Indienii au câștigat primul meci cu o victorie cu 6-0.

Î: Ce a fost notabil la meciul 5?

R: În meciul 5, Aroldis Chapman a aruncat 2 2/3 reprize fără goluri pentru a obține salvarea.

Î: Cine a lovit un home run pentru a deschide meciul 7?

R: Dexter Fowler a deschis jocul 7 cu un home run.

Î: Cum a reușit Rajai Davis să egaleze meciul 7 în partea de jos a reprizei a 8-a?

R: Rajai Davis a egalat meciul 7 la 6-6 cu un home run de două puncte în partea de jos a reprizei a opta.

Î: Cui îi revine meritul de a fi obținut ultimul out care a asigurat victoria Cubs în meciul 7?

R: Mike Montgomery a fost cel care a obținut ultimul out care a asigurat victoria Cubs în meciul 7.