Sezonul 2007 New York Giants

Sezonul 2007 al echipei New York Giants a fost cel de-al 83-lea sezon al echipei în Liga Națională de Fotbal. Au terminat cu 10 victorii și 6 înfrângeri. Au terminat pe locul doi în NFC East. Au obținut al cincilea loc în playoff.

Acest Giants a ajuns în playoff în acest sezon. Primul meci din playoff a fost împotriva celor de la Tampa Bay Buccaneers, cap de serie numărul 4. S-a jucat pe stadionul Raymond James din Tampa, Florida. Giants a câștigat acel meci cu 24-14. Niciuna dintre echipe nu s-a întâlnit în sezonul regulat sau în presezon. Următoarele 3 meciuri au fost adversari cu care s-au confruntat în sezonul regulat.

Al doilea meci din playoff a fost împotriva celor de la Dallas Cowboys. Acesta s-a jucat pe Texas Stadium din Irving, Texas. Giants pierduseră cele două meciuri anterioare împotriva Cowboys, dar de data aceasta au câștigat cu 21-17. Tony Romo avea să arunce o intercepție aproape de finalul meciului.

Al treilea meci din playoff a fost împotriva celor de la Green Bay Packers, a doua favorită. Acesta s-a jucat pe Lambeau Field din Green Bay, Wisconsin. Brett Favre a aruncat o intercepție în prelungiri către Corey Webster. Interceptarea este ultima pasă a lui Favre ca Packer. Giants au câștigat cu 23-20.

În Super Bowl XLII, Giants a jucat împotriva celor de la New England Patriots. Patriots terminaseră sezonul regulat neînvinși și erau mari favoriți. Meciul este amintit pentru "Helmet Catch", când David Tyree a prins mingea cu casca în sfertul patru. Giants a câștigat meciul cu 17-14. Meciul a fost o surpriză pentru Patriots. Acesta i-a împiedicat pe Patriots să devină prima echipă cu 19-0 din NFL.

Echipa a fost prima participantă la NFL International Series care a câștigat un Super Bowl. Au jucat împotriva celor de la Miami Dolphins în International Series. Acesta a fost primul meci care s-a jucat la Londra.

Giants din 2007 a fost prima echipă din NFC care a câștigat trei meciuri în deplasare, urmată de Green Bay Packers 3 ani mai târziu.

În două dintre meciurile din playoff, Giants au purtat tricouri albastre împotriva lui Tampa Bay și Dallas.

Giants 2007 sunt remarcate o poveste cinderalla.

Întrebări și răspunsuri

Î: În ce an a fost sezonul 2007 al echipei New York Giants?

R: Sezonul 2007 al echipei New York Giants a fost al 83-lea sezon al echipei în National Football League.

Î: Câte victorii și câte înfrângeri au avut?

R: Au terminat cu 10 victorii și 6 înfrângeri.

Î: Ce loc au ocupat în divizia lor?

R: Au terminat pe locul doi în NFC East.

Î: Cu cine au jucat în primul lor meci din playoff?

R: Primul meci din playoff a fost împotriva echipei Tampa Bay Buccaneers, a patra favorită. S-a jucat pe stadionul Raymond James din Tampa, Florida.

Î: Cu cine au jucat în Super Bowl XLII?

R: În Super Bowl XLII, Giants a jucat împotriva celor de la New England Patriots.

Î: Ce se ține minte din acest meci?

R: Meciul este amintit pentru Helmet Catch, când David Tyree a prins mingea de cască în sfertul patru.

Î: Ce a făcut ca această victorie să fie o surpriză pentru Patriots?

R: A împiedicat Patriots să devină prima echipă cu 19-0 din NFL.