Cupa Mondială FIFA de fotbal pe plajă

Cupa Mondială FIFA de fotbal pe plajă este o competiție internațională de fotbal pe plajă. Este jucată de echipele naționale masculine ale membrilor FIFA, organismul mondial al acestui sport.

Turneul a fost creat în 1995 sub numele de Campionatul Mondial de fotbal pe plajă. A avut loc în fiecare an în următorul deceniu, controlat de Beach Soccer Worldwide. Deoarece sportul a crescut rapid în popularitate și creștere, FIFA a fost interesată să controleze turneul, a preluat controlul și a schimbat și numele pentru a-l transforma într-un turneu oficial al FIFA. Din 2009, turneul are loc o dată la doi ani.

Cea mai recentă ediție a avut loc în Espinho, Portugalia. Portugalia a fost încoronată campioană pentru a doua oară, prima sub controlul FIFA, după ce a învins în finală Tahiti cu 5-3.

Întrebări și răspunsuri

Î: Ce este Cupa Mondială FIFA de fotbal pe plajă?

R: Cupa Mondială FIFA Beach Soccer este o competiție internațională de fotbal pe plajă jucată de echipele naționale masculine.

Î: Cine controlează Cupa Mondială FIFA de fotbal pe plajă?

R: Cupa Mondială de Fotbal pe Plajă FIFA este controlată de FIFA, organismul mondial al acestui sport.

Î: Când a fost creat acest turneu?

R: Turneul a fost creat în 1995 sub denumirea de Campionatul Mondial de Fotbal pe Plajă.

Î: Cine a controlat turneul înainte ca FIFA să preia controlul?

R: Turneul a fost controlat de Beach Soccer Worldwide înainte ca FIFA să preia controlul.

Î: De ce a vrut FIFA să controleze turneul?

R: FIFA a fost interesată să controleze turneul din cauza popularității și creșterii tot mai mari a acestui sport.

Î: Cât de des are loc Cupa Mondială FIFA de fotbal pe plajă?

R: Din 2009, turneul are loc o dată la doi ani.

Î: Cine au fost campionii celei mai recente ediții a Cupei Mondiale FIFA Beach Soccer?

R: Portugalia a fost încoronată campioană pentru a doua oară, prima sub controlul FIFA, după ce a învins Tahiti cu 5-3 în finală.