Super Bowl XX

Super Bowl XX a fost al 20-lea Super Bowl jucat. Meciul a fost jucat la Louisiana Superdome pe 26 ianuarie 1986. Meciul s-a disputat între Chicago Bears (15-1) din NFC și New England Patriots (11-5) din AFC. Imnul național al meciului a fost interpretat de Wynton Marsalis, iar spectacolul din pauză a fost susținut de Up With People. Urșii au câștigat primul lor Super Bowl cu 46-10, dar nu au mers la Casa Albă din cauza exploziei navetei spațiale Challenger. În 2010, Bears a mers la Casa Albă, chiar dacă Walter Payton și Dave Duerson nu au participat din cauza deceselor lor.

Jocul

Meciul a început prost pentru Bears când Walter Payton a pierdut mingea și New England a primit-o. Kicker-ul Tony Franklin a marcat apoi primul pentru Patriots. Ulterior, Bears au marcat când Kevin Butler a marcat două goluri de câmp, iar apoi Matt Suhey a înscris. În al doilea sfert, Jim McMahon a marcat un eseu, iar apoi Butler a mai marcat un gol de câmp. Bears au marcat apoi 3 eseuri în sfertul al treilea, iar New England avea să înscrie în cele din urmă un eseu în sfertul al patrulea, dar fundașul lui Patriots, Steve Grogan, a fost eliminat în zona de final pentru 2 puncte.

Cel mai valoros jucător (MVP)

Cel mai bun jucător al meciului de Super Bowl a fost fundașul defensiv al celor de la Bears, Richard Dent, care a avut 1½ sacks-uri - o parte din scorul de 7 sacks-uri al celor de la Bears - și 2 fumble-uri forțate.