Super Bowl XXXIV

Super Bowl XXXIV (sau Super Bowl 34) a fost un meci de Super Bowl între St. Louis Rams și Tennessee Titans în Liga Națională de Fotbal american (NFL), campioana sezonului regulat din 1999. Berbecii au câștigat în fața celor de la Titans cu 23-16. Meciul a fost jucat la 30 ianuarie 2000 la Georgia Dome din Atlanta, Georgia. Este cel mai bine amintit pentru ultimul joc al meciului, în care Mike Jones de la St Louis l-a placat pe Kevin Dyson de la Tennessee la linia de o yarță, în timp ce timpul se scurgea, împiedicând astfel Tennessee să înscrie un eseu care ar fi putut egala meciul.

Jocul

Ambele echipe nu au jucat bine la începutul meciului. St. Louis a intrat de șase ori în "zona roșie" (ultimii 20 de metri) din jumătatea lui Tennessee în prima repriză, dar a marcat doar de patru ori - trei goluri de câmp și un eseu. Au ratat o încercare de field goal și au fost nevoiți să abandoneze o alta din cauza unei lovituri greșite. De asemenea, Tennessee a ratat un field goal în prima repriză. Acest lucru a dat St Louis un avantaj de 16-0 la pauză. În a doua repriză, Tennessee a ripostat, cu două eseuri - dar a marcat doar punctul suplimentar la unul dintre ele, iar apoi a egalat cu un field goal. St. Louis a marcat apoi într-un singur joc pentru a prelua din nou conducerea, 23-16, cu mai puțin de două minute înainte de final. Cu un singur time-out rămas, Tennessee a încercat să intre în zona de End pentru a marca un touchdown care ar fi putut egala meciul dacă ar fi reușit punctul suplimentar. Cu toate acestea, după ce și-au folosit time-out-ul cu doar șase secunde înainte de final, la ultima acțiune Kevin Dyson a fost placat la linia de un metru. Timpul s-a scurs, iar St. Louis a câștigat meciul.

Cel mai valoros jucător (MVP)

Kurt Warner, fundașul echipei St. Louis, a fost desemnat cel mai valoros jucător (MVP) al meciului.